Politica la zi
Papahagi acuză PNL și USR că au ratat Guvernul Tomac: „Azi aveam un guvern de dreapta, decent și reformist”
Profesorul Adrian Papahagi, vehiculat inițial pentru funcția de ministru al Culturii în Guvernul Tomac, lansează un atac dur la adresa partidelor care au blocat varianta unui Executiv tehnocrat și susține că România a ajuns acum în fața unei soluții mult mai proaste: un guvern PSD condus de Sorin Grindeanu, votat de PNL în baza unui acord politic.
Într-o postare pe Facebook, Papahagi afirmă că Guvernul Tomac ar fi fost o soluție de compromis, „tehnică”, „nepesedistă” și fără AUR, dar a fost respinsă pentru că nu convenea nici PNL, nici PSD.
„Carevasăzică nu era bun guvernul Tomac, plin de oameni ok, fără carnet de partid, unii prieteni cu liberalii și ostili pesediștilor, alții mai pesedistoizi, dar nu pesediști. Nu era bun fiindcă PNL nu-l putea înjura ca pesedist, iar PSD nu-l putea controla”, scrie Adrian Papahagi.
Profesorul susține că Eugen Tomac era „mai degrabă penelisto-userist decât pesedist” și că ar fi oferit PNL, USR și UDMR posibilitatea de a susține oameni apropiați de aceste partide, dar fără carnet politic.
Papahagi: „Aici Bolojan a greșit, nu Nicușor”
În analiza sa, Adrian Papahagi susține că responsabilitatea pentru ratarea primei formule de guvernare nu îi aparține președintelui Nicușor Dan, ci liderului PNL, Ilie Bolojan.
„Era o soluție de compromis: guvern tehnic, nepesedist, AUR exclus. Tomac era mai degrabă penelisto-userist decât pesedist și le-a oferit PNL și USR și UDMR să-și numească simpatizanți în guvern. Sunt destui oameni cu simpatii partinice, dar fără carnet de partid. PNL și PSD se puteau reface în opoziție, în timp ce înjurau împreună guvernul tehnocrat al lui «Pesedan». Aici Bolojan a greșit, nu Nicușor”, afirmă Papahagi.
Termenul „Pesedan” este folosit ironic de Papahagi pentru a descrie eticheta pusă președintelui Nicușor Dan de criticii săi, în contextul acuzațiilor că acesta ar fi favorizat PSD prin desemnările succesive de premier.
Profesorul susține că, dacă PNL, USR și UDMR ar fi fost „mai puțin căpoși și ostili președintelui”, România ar fi avut deja un guvern Tomac, pe care îl descrie drept „de dreapta, deși nepartinic, decent și reformist”.
De la Tomac la Veștea: „O soluție vizibil mai proastă”
Papahagi critică și a doua variantă de premier desemnat, Adrian Veștea, despre care afirmă că a fost o soluție adoptată „la nervi și la rupere”. În opinia sa, aici ar fi greșit președintele Nicușor Dan, în timp ce Ilie Bolojan ar fi reușit să puncteze politic.
„S-a ajuns la soluția neinspirată, la nervi și la rupere, cu Veștea. Aici a greșit Nicușor Dan, iar Ilie Bolojan a punctat. Rezultatul: fracturi în PNL, 70% pesediști în guvern și cerșit votul AUR. A căzut. Mai bine pentru toată lumea. Dar soluția era vizibil mai proastă decât guvernul Tomac”, scrie Papahagi.
Guvernul Veștea a fost respins în Parlament, după ce nu a obținut numărul necesar de voturi pentru învestire. Eșecul a readus negocierile la Cotroceni și a deschis calea unei noi formule de guvernare, în care PSD revendică funcția de premier.
„Acum se pare că vom avea un guvern Grindeanu”
În postarea sa, Adrian Papahagi amintește că scenariul care se conturează acum este cel al unui guvern PSD condus de Sorin Grindeanu, votat de PNL printr-un acord politic.
„Acum se pare că vom avea un guvern Grindeanu. 100% PSD, votat de PNL pe un acord politic, cum a promis Bolojan. Nu asta tot striga PNL din start? «PSD e responsabil, să-și asume». Hai cu PSD singur la guvernare! Ce contează că nenorocesc țara? Important e să aibă PNL ce înjura, ca să crească în opoziție. Cea mai proastă soluție”, afirmă Papahagi.
Profesorul avertizează că un asemenea scenariu ar putea alimenta creșterea AUR până la alegerile din 2028. El susține că după doi ani de guvernare Grindeanu, România riscă să ajungă la o formulă și mai gravă: AUR la un scor foarte mare, PSD slăbit și o guvernare pe care o califică drept „100% ceaușistă”.
„Nu, există una și mai proastă: AUR la 35%, PSD la 15%, guvern 100% ceaușist. Asta va veni în 2028. După încă doi ani de Grindeanu”, scrie Papahagi.
Critici pentru PNL și USR: „Au subperformat în 2024”
Adrian Papahagi respinge și ideea că întreaga responsabilitate pentru criza politică i-ar aparține lui Nicușor Dan. El afirmă că președintele este transformat în țap ispășitor pentru un Parlament slab și pentru eșecurile electorale ale partidelor de dreapta.
„Sigur, vina va fi exclusiv a lui «Pesedan». El e de vină că avem un parlament mizerabil, plin de ciurucuri, și că PNL și USR au subperformat în 2024 – primii pentru că au stat lipiți de PSD, cu care au candidat chiar pe liste comune, iar ceilalți fiindcă în loc de politici liberale ne propuneau revoluția woke-LGBT”, scrie profesorul.
Papahagi ironizează și situația PNL, despre care afirmă că din partidul lui Traian Băsescu și partidul „Brătienilor” a rezultat „un partid breloc al PSD de 13-14%”.
În același timp, el admite că Nicușor Dan are și o „vină reală”, dar o formulează ironic: aceea că nu a permis instalarea unui președinte „uselist”, în persoana lui Crin Antonescu, care ar fi putut forma, în viziunea sa, un tandem cu lideri liberali și cu Sorin Grindeanu premier.
Papahagi spune că îl respectă pe Bolojan, dar critică rezultatul politic
Deși postarea este dură la adresa deciziilor politice ale PNL, Adrian Papahagi precizează că nu are o problemă personală cu Ilie Bolojan. Dimpotrivă, spune că îl respectă și că îl consideră „tot ce se găsește mai bun în politica de la noi”.
„Să nu credeți că am ceva cu dl. Bolojan! Nu e dânsul vinovat pentru starea în care a găsit PNL. Dimpotrivă, acum face tot ce poate să redreseze PNL. Îmi place mult, îl respect. E tot ce se găsește mai bun în politica de la noi. Îi doresc să facă din PNL un partid de 40%”, afirmă Papahagi.
Profesorul spune că și-ar dori ca România să ajungă la o competiție politică între conservatorii din PNL și progresiștii din USR, fără PSD și AUR, însă admite că acest scenariu ține mai degrabă de „vise” decât de realitatea politică actuală.
În final, Papahagi descrie criza actuală ca pe rezultatul necolaborării dintre „un președinte și un premier de calitate” și al unui Parlament fragmentat, dominat de calcule politice și de partide aflate în criză de încredere.
„Realitatea e cea care e, și ea nu e cu salvatorii Muraru, Petrache și Burduja, și cu principialul Kelemen versus sinistrul «Pesedan», ci cu un președinte și un premier de calitate care nu au știut să colaboreze, și un parlament care arată cum arată”, conchide Adrian Papahagi.
Politica la zi
Revoltă în PNL după jocul lui Bolojan cu PSD: Le mai dai cașcaval șobolanilor?
Vladimir Petruț, primarul liberal al orașului Cavnic, îl acuză pe Ilie Bolojan că se contrazice în privința PSD, după ce liderul PNL a folosit imaginea „șobolanilor” descoperiți în „cămara statului”, dar acum ar accepta varianta ca social-democrații să preia din nou guvernarea.
Primarul PNL al orașului Cavnic, Vladimir Petruț, lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan, pe fondul tensiunilor din jurul formulei de guvernare și al scenariilor privind revenirea PSD la Palatul Victoria.
Într-o postare pe Facebook, edilul liberal ironizează metafora folosită anterior de Bolojan, care afirmase că, atunci când a „deschis cămara statului”, a găsit „șobolani” care rod proviziile și că a pus lumina pe ei. Declarația lui Bolojan a fost interpretată ca o trimitere la interesele deranjate de reformele din zona companiilor de stat și de criticile venite dinspre PSD.
Primar PNL către Bolojan: „Le mai dai cașcaval?”
Vladimir Petruț susține că Ilie Bolojan nu poate, pe de o parte, să vorbească despre „șobolani” în sistem, iar pe de altă parte să accepte ca PSD să primească din nou controlul guvernării, fie și pentru o perioadă limitată.
„Ilie Bolojan ne spunea cu ceva timp în urmă că a găsit șobolanii în cămară. Păi ce faci acum? Iroși pe șobolani să conducă încă șase luni țara? Păi dai să administreze încă șase luni țara? Sau să înțelegem că becul aprins în cămară nu era pentru șobolanii PSD?”, a transmis primarul din Cavnic.
Edilul insistă că formularea nu îi aparține, ci reia termenii utilizați chiar de liderul liberal.
„Atenție, eu nu spun că sunt șobolani. Tu ai spus. Dar totodată nu înțeleg cum, Doamne, tu propui să se dea guvernarea țării în continuare la șobolani. Adică să înțeleg, le mai dai cașcaval?”, a adăugat Vladimir Petruț.
„Te contrazici singur?”
Petruț susține că Bolojan ar trebui să explice liberalilor dacă PSD este, în logica propriului discurs, problema pe care pretinde că a scos-o la lumină sau partenerul căruia PNL îi poate lăsa din nou administrația centrală.
„Păi, Ilie Bolojan, te contrazici singur? Păi dă-le niște detalii, că noi nu mai înțelegem nimic. Au fost sau nu au fost șobolanii în cămară?”, mai spune primarul.
Atacul vine în contextul discuțiilor politice despre posibile formule de guvernare după blocajele din coaliție. PNL, USR și UDMR au discutat variante fără PSD, dar, în lipsa unei majorități, PNL și UDMR ar putea accepta ca PSD să încerce formarea unui guvern monocolor.
Petruț, un critic vechi al lui Bolojan din interiorul PNL
Vladimir Petruț nu este la primul atac la adresa lui Ilie Bolojan. Primarul din Cavnic s-a remarcat în ultimele luni prin critici repetate la adresa liderului liberal, inclusiv pe tema relației cu PSD și a rotativei guvernamentale.
În ianuarie, Petruț a susținut public că Bolojan le-ar fi transmis unor primari liberali că „nu va fi niciun premier PSD la rotativă”, deși acordul politic al coaliției prevedea ca PSD să dea premierul în perioada aprilie 2027 – decembrie 2028.
Edilul din Cavnic are, la rândul său, un traseu politic cu legături vechi cu PSD. El a fost anterior membru PSD, partid din care a fost exclus în 2019, după ce devenise unul dintre contestatarii lui Liviu Dragnea, iar ulterior a trecut la PNL.
Politica la zi
George Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru Guvernul Veștea: ‘Voiau votul pe degeaba’/ Reacția Palatului Cotroceni
Liderul AUR, George Simion, susține că, în seara votului din Parlament pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de un consilier prezidențial care i-ar fi transmis că „este un lucru bun” ca parlamentarii AUR să voteze noul Executiv.
Declarațiile au fost făcute de Simion în emisiunea „Marius Tucă Show” de la Gândul, unde liderul AUR a povestit ce s-a întâmplat în culisele negocierilor din ziua votului.
Simion: „Am primit zeci de telefoane. Ni se spunea că Nicușor vrea ca noi să votăm”
George Simion a afirmat că, încă de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, a primit numeroase apeluri din partea unor persoane care susțineau că sunt conectate la centrele de putere.
„Pe tot parcursul zilei de luni, de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la Palatele Cotroceni, Victoria și așa mai departe, în care ni se spunea: «Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern»”, a declarat George Simion.
Liderul AUR spune că a avut însă alte informații și că nu a crezut mesajele transmise pe diferite canale.
„Ne-au sunat mai mulți oameni importanți, care spuneau că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat. Eu aveam alte date. Cred și sunt convins că datele mele erau bune, nu ceea ce mi se spunea mie la telefon”, a afirmat acesta.
„Voia votul pe degeaba”
George Simion a susținut că i s-a cerut, în esență, sprijinul parlamentar fără ca AUR să facă parte din viitoarea majoritate.
„Voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie parte a guvernării, fără ca AUR să fie parte a puterii. Ori asta nu se poate întâmpla. Pentru că eu nu sunt întors cu cheița, nu sunt de la păduri”, a spus liderul AUR.
Simion: „La ora 21:15 m-a sunat un consilier prezidențial”
Potrivit liderului AUR, apelul ar fi venit cu doar 15 minute înainte de expirarea ultimatumului pe care îl dăduse președintelui Nicușor Dan.
„M-a sunat un consilier prezidențial. M-a sunat la 9:15 minute, dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte a puterii. «E un lucru bun ca voi să votați», mi-a spus”, a declarat Simion.
Acesta nu a precizat despre ce consilier prezidențial este vorba.
Liderul AUR a mai afirmat că ulterior au existat și informații potrivit cărora el i-ar fi promis președintelui susținerea Guvernului.
„Și după aia vine Sorin Grindeanu și, în mod mincinos, îi zice lui Gigi Becali: «Simion i-a promis președintelui»”, a spus George Simion.
AUR a părăsit sala înaintea votului
Înaintea ședinței de plen, George Simion îi ceruse președintelui Nicușor Dan să ofere până la ora 21:30 „clarificări” privind poziția sa față de o eventuală susținere din partea AUR.
Cum aceste clarificări nu au venit, liderul AUR le-a cerut parlamentarilor partidului să părăsească sala de plen, pe care a numit-o „sala trădării”.
Guvernul Adrian Veștea nu a reușit să obțină numărul de voturi necesar pentru a fi învestit.
Reacția Palatului Cotroceni
După declarațiile lui George Simion, Administrația Prezidențială a transmis că președintele Nicușor Dan nu are cunoștință despre o astfel de conversație și că este exclus să fi mandatat vreun consilier pentru negocieri politice.
„Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion. Este exclus ca șeful statului să fi mandatat vreun consilier să poarte discuții cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități parlamentare”, a transmis Palatul Cotroceni pentru Digi24.
Politica la zi
VIDEO Primul premier al României post-decembriste compară situația actuală din Iran cu Revoluția din 1989: ‘Prăbușirea este foarte aproape, credeți-mă’
Fostul premier al României, Petre Roman, a făcut o paralelă puternică între Revoluția Română din 1989 și situația actuală din Iran, afirmând că regimul de la Teheran se află în ultimele sale momente și că prăbușirea sa este „foarte aproape”.
Declarațiile au fost făcute în cadrul Summitului Mondial „Free Iran 2026”, unde fostul prim-ministru a vorbit despre propria experiență din timpul căderii regimului comunist din România și despre asemănările pe care le vede cu situația din Republica Islamică.
Intervenția fostului premier român poate fi urmărită de la minutul 1:59:24 până la 2:09:14
Petre Roman: „Exact cum o dictatură s-a prăbușit în 12 ore, și regimul mullahilor este aproape de sfârșit”
„Am experiența mea în lupta împotriva unei dictaturi, cu ani în urmă, în țara mea. Și există asemănări esențiale cu situația din Iran”, a declarat Petre Roman.
Fostul premier a rememorat momentele din decembrie 1989, când se afla pe baricadele din centrul Bucureștiului.
„Eram pe baricadă, în centrul Bucureștiului. Am blocat cel mai important bulevard timp de mai bine de zece ore. La ordinul dictatorului, au început să tragă în noi. Un masacru”, a spus Petre Roman.
Acesta a amintit că dintre cei 81 de oameni aflați pe baricade, 39 au fost uciși, iar 17 dintre victime aveau mai puțin de 18 ani.
„S-a întâmplat cu 20 de minute înainte de miezul nopții. Dar ceva absolut incredibil s-a întâmplat. La doar 12 ore după acele crime, regimul s-a prăbușit. România era liberă”, a afirmat fostul premier.
Pornind de la această experiență, Petre Roman a transmis un mesaj de susținere pentru opoziția iraniană.
„Exact cum, în 12 ore, o dictatură s-a prăbușit total, și prăbușirea regimului mullahilor din Iran este foarte aproape, credeți-mă”, a declarat acesta.
„Regimul este mult mai slab decât înainte”
Fostul premier român a criticat dur conducerea de la Teheran, acuzând-o că își ucide propriii cetățeni și că încearcă să șantajeze economia mondială.
„Ucide mii și mii dintre propriii cetățeni prin execuții și crime. În același timp, blochează Strâmtoarea Hormuz și șantajează economia globală, milioane de oameni din întreaga lume”, a spus Petre Roman.
El a respins afirmațiile autorităților iraniene privind o presupusă victorie în actualul context regional.
„Ei pretind că au câștigat. Nu este adevărat și nu poate fi adevărat. Economia Iranului este în ruină”, a declarat fostul premier.
Potrivit lui Petre Roman, sărăcia și dificultățile economice demonstrează că regimul de la Teheran este mai vulnerabil decât în trecut.
„Milioane de iranieni trăiesc în condiții foarte grele și și-au pierdut cele mai elementare condiții pentru un trai decent. Acest lucru arată că, de fapt, regimul este mult mai slab decât înainte”, a afirmat el.
„Protestatarii sunt simbolul morții regimului”
Petre Roman a vorbit și despre protestele din Iran și despre represiunea exercitată de autorități împotriva manifestanților.
„Protestatarii de pe străzile Iranului au fost uciși. De ce? Pentru că sunt simbolul morții regimului. Ei sunt cei care arată către cei care îi ucid și le spun: «Într-o zi, foarte curând, sfârșitul regimului va veni»”, a declarat fostul premier.
Fostul premier laudă planul opoziției iraniene
În discursul său, Petre Roman a apreciat planul în zece puncte propus de lidera opoziției iraniene, Maryam Rajavi, pe care l-a descris drept o alternativă democratică pentru viitorul Iranului.
„Este un plan serios, riguros. Este o alternativă. Deschide drumul către un Iran liber și democratic”, a spus Petre Roman.
Potrivit fostului premier, oamenii au nevoie de certitudinea că există o alternativă la actualul regim.
„Certitudinea vine cu un plan, cu o viziune, cu o strategie și cu o perspectivă. Iar aici există o asemenea perspectivă”, a conchis Petre Roman.
-
Editorialacum 8 oreEDITORIAL | Șahul de la Cotroceni: Cum a transformat Nicușor Dan „criza premierului” într-o lecție de branding politic
-
Editorialacum 13 oreAI-ul nu mai este viitorul comunicării politice. Este prezentul.
-
Editorialacum 14 oreLaura Codruța Kovesi e așteptată în Grecia la Instanța Supremă: Bătălia… bătăliilor se dă contra a trei procurori
-
Editorialacum 14 oreUn profesor de la UBB dezvăluie strategia AUR în jocurile pentru un nou guvern: Puteau să își instaleze președinte interimar
-
Politica la ziacum 8 orePropunere în Parlament: Dispare obligația de a prezenta certificatul de căsătorie la diverse instituții. Doar în situații speciale va mai fi solicitat
-
Liberaliacum 14 oreDan Motreanu: „Putem vota un guvern minoritar PSD, dar PNL va rămâne în opoziție”
-
Politica la ziacum 11 oreUSR și-ar dori o „rotativă” anti-izolare: guvern PSD până în 2027, apoi guvern PNL-USR-UDMR cu voturile social-democraților (surse)
-
Politica la ziacum 10 oreCCR a respins legea care ar fi redus conținutul motivării hotărârilor judecătorești: Curtea invocă dreptul la un proces echitabil
