Politica la zi
„Nu a dansat nimeni pe masă”. Dominic Fritz (USR) dezvăluie atmosfera de la consultările cu Nicușor Dan
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat că întâlnirea avută marți cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, în cadrul consultărilor pentru desemnarea unui nou premier, s-a desfășurat într-o atmosferă sobră, pe fondul crizei politice generate de eșecul învestirii Guvernului Veștea.
Liderul USR a precizat că discuțiile au fost scurte și că toate părțile implicate sunt conștiente de gravitatea momentului politic.
Dominic Fritz: „Nu a dansat nimeni pe masă”
Întrebat la Euronews cum s-au desfășurat consultările de la Cotroceni, Dominic Fritz a explicat că întâlnirea cu șeful statului a durat aproximativ 15-20 de minute.
”A fost o întâlnire destul de scurtă. A fost mai scurt decât celelalte consultări. A durat 15 sau 20 de minute. Nu a dansat nimeni pe masă, pentru că suntem cu toţii conştienţi că situaţia este serioasă”, a explicat Dominic Fritz.
Șeful USR a admis că există diferențe de abordare între partidele politice și președinte în privința soluțiilor pentru depășirea blocajului politic.
”În acelaşi timp, e normal că preşedintele are un alt rol, decât avem noi ca partid politic. Constituţional, comunicaţional, politic, avem roluri diferite”, a spus el.
USR vrea să facă parte din viitoarea soluție de guvernare
Dominic Fritz a transmis că formațiunea pe care o conduce este dispusă să participe la găsirea unei soluții pentru formarea noului Executiv, însă aceasta trebuie să răspundă intereselor României.
”Şi da, cred că şi pentru preşedinte, la fel ca şi pentru toată ţara, situaţia este una serioasă. Toţi sperăm că vom avea o soluţie în curând. Noi, încă o dată, USR, vrem să facem parte dintr-o soluţie, dar trebuie să fie o soluţie care poată să livreze ce este corect pentru România”, a adăugat Dominic Fritz.
Politica la zi
„Nicușor trădător”. După protestul din Piața Victoriei și atacul Anei Blandiana, președintele răspunde criticilor: „Înțeleg foarte bine responsabilitatea mandatului”
Președintele Nicușor Dan a reacționat miercuri seară la acuzațiile lansate în ultimele zile la adresa sa, după protestele din Piața Victoriei și criticile venite inclusiv din partea unor personalități publice care îl acuză că s-a îndepărtat de promisiunile din campania electorală.
Șeful statului a respins ideea că și-ar fi abandonat principiile și a susținut că toate deciziile pe care le ia sunt motivate de interesul public și de responsabilitatea funcției pe care o ocupă.
Nicușor Dan: „Sunt o persoană care are istorie de 20 de ani”
„Sunt o persoană care are istorie de 20 de ani, da? Și în momentul în care iau niște decizii cred că toată lumea trebuie să fie convinsă că deciziile astea sunt luate în mandatul pe care l-am obținut și pentru binele României. Uneori este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecințe negative în pasul 2. Ăsta este modul meu de a fi. Vreau să-i asigur pe toți că înțeleg foarte bine responsabilitatea mandatului”, a declarat Nicușor Dan, aflat la Cluj.
Mii de oameni au protestat în Piața Victoriei
Declarațiile președintelui vin după manifestația organizată vineri seară în Piața Victoriei, sub sloganul „E nevoie să apărăm democrația”.
La protest au participat câteva mii de persoane, care au scandat mesaje precum „Nicușor trădător”, „PSD – ciuma roșie” și au criticat sistemul judiciar, dar și negocierile politice din ultimele săptămâni privind formarea noului guvern.
Protestatarii au acuzat ceea ce au numit „capturarea justiției” și au cerut respectarea promisiunilor asumate în campania electorală.
Ana Blandiana: „Acționează ca un trădător al propriilor idei”
Printre participanții la manifestație s-a aflat și poeta Ana Blandiana, una dintre cele mai cunoscute voci ale societății civile și fostă disidentă anticomunistă. Într-un interviu acordat HotNews, aceasta a lansat critici dure la adresa președintelui.
„Acționează ca un trădător al propriilor idei. Este clar că merge, cu fiecare pas și se adâncește împotriva propriilor lui idei din campania electorală și din viața lui de până atunci.
Nu-mi cereți să spun de ce, pentru că chiar nu înțeleg. Iar acest mister toxic este îngrozitor, iar felul în care în ultimele zile sunt atacați cei care au încercat să se țină de cuvânt și să respecte regulile, felul în care sunt inculpați oameni din guvern dovedește într-un mod sfâșietor, aș zice, faptul că aveau dreptate și că de asta le era frică de ei.
Vor să-i distrugă pentru că în felul lor de a face în sfîrșit dreptate și curățenie și de a încerca să eradicheze corupția în sfârșit a fost resimțit de către cei care au puterea în România ca un pericol real și folosesc absolut toate mijloacele printre care minciuna și manipularea”, a spus Blandiana.
Politica la zi
Revoltă în PNL după jocul lui Bolojan cu PSD: Le mai dai cașcaval șobolanilor?
Vladimir Petruț, primarul liberal al orașului Cavnic, îl acuză pe Ilie Bolojan că se contrazice în privința PSD, după ce liderul PNL a folosit imaginea „șobolanilor” descoperiți în „cămara statului”, dar acum ar accepta varianta ca social-democrații să preia din nou guvernarea.
Primarul PNL al orașului Cavnic, Vladimir Petruț, lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan, pe fondul tensiunilor din jurul formulei de guvernare și al scenariilor privind revenirea PSD la Palatul Victoria.
Într-o postare pe Facebook, edilul liberal ironizează metafora folosită anterior de Bolojan, care afirmase că, atunci când a „deschis cămara statului”, a găsit „șobolani” care rod proviziile și că a pus lumina pe ei. Declarația lui Bolojan a fost interpretată ca o trimitere la interesele deranjate de reformele din zona companiilor de stat și de criticile venite dinspre PSD.
Primar PNL către Bolojan: „Le mai dai cașcaval?”
Vladimir Petruț susține că Ilie Bolojan nu poate, pe de o parte, să vorbească despre „șobolani” în sistem, iar pe de altă parte să accepte ca PSD să primească din nou controlul guvernării, fie și pentru o perioadă limitată.
„Ilie Bolojan ne spunea cu ceva timp în urmă că a găsit șobolanii în cămară. Păi ce faci acum? Iroși pe șobolani să conducă încă șase luni țara? Păi dai să administreze încă șase luni țara? Sau să înțelegem că becul aprins în cămară nu era pentru șobolanii PSD?”, a transmis primarul din Cavnic.
Edilul insistă că formularea nu îi aparține, ci reia termenii utilizați chiar de liderul liberal.
„Atenție, eu nu spun că sunt șobolani. Tu ai spus. Dar totodată nu înțeleg cum, Doamne, tu propui să se dea guvernarea țării în continuare la șobolani. Adică să înțeleg, le mai dai cașcaval?”, a adăugat Vladimir Petruț.
„Te contrazici singur?”
Petruț susține că Bolojan ar trebui să explice liberalilor dacă PSD este, în logica propriului discurs, problema pe care pretinde că a scos-o la lumină sau partenerul căruia PNL îi poate lăsa din nou administrația centrală.
„Păi, Ilie Bolojan, te contrazici singur? Păi dă-le niște detalii, că noi nu mai înțelegem nimic. Au fost sau nu au fost șobolanii în cămară?”, mai spune primarul.
Atacul vine în contextul discuțiilor politice despre posibile formule de guvernare după blocajele din coaliție. PNL, USR și UDMR au discutat variante fără PSD, dar, în lipsa unei majorități, PNL și UDMR ar putea accepta ca PSD să încerce formarea unui guvern monocolor.
Petruț, un critic vechi al lui Bolojan din interiorul PNL
Vladimir Petruț nu este la primul atac la adresa lui Ilie Bolojan. Primarul din Cavnic s-a remarcat în ultimele luni prin critici repetate la adresa liderului liberal, inclusiv pe tema relației cu PSD și a rotativei guvernamentale.
În ianuarie, Petruț a susținut public că Bolojan le-ar fi transmis unor primari liberali că „nu va fi niciun premier PSD la rotativă”, deși acordul politic al coaliției prevedea ca PSD să dea premierul în perioada aprilie 2027 – decembrie 2028.
Edilul din Cavnic are, la rândul său, un traseu politic cu legături vechi cu PSD. El a fost anterior membru PSD, partid din care a fost exclus în 2019, după ce devenise unul dintre contestatarii lui Liviu Dragnea, iar ulterior a trecut la PNL.
Politica la zi
George Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru Guvernul Veștea: ‘Voiau votul pe degeaba’/ Reacția Palatului Cotroceni
Liderul AUR, George Simion, susține că, în seara votului din Parlament pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de un consilier prezidențial care i-ar fi transmis că „este un lucru bun” ca parlamentarii AUR să voteze noul Executiv.
Declarațiile au fost făcute de Simion în emisiunea „Marius Tucă Show” de la Gândul, unde liderul AUR a povestit ce s-a întâmplat în culisele negocierilor din ziua votului.
Simion: „Am primit zeci de telefoane. Ni se spunea că Nicușor vrea ca noi să votăm”
George Simion a afirmat că, încă de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, a primit numeroase apeluri din partea unor persoane care susțineau că sunt conectate la centrele de putere.
„Pe tot parcursul zilei de luni, de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la Palatele Cotroceni, Victoria și așa mai departe, în care ni se spunea: «Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern»”, a declarat George Simion.
Liderul AUR spune că a avut însă alte informații și că nu a crezut mesajele transmise pe diferite canale.
„Ne-au sunat mai mulți oameni importanți, care spuneau că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat. Eu aveam alte date. Cred și sunt convins că datele mele erau bune, nu ceea ce mi se spunea mie la telefon”, a afirmat acesta.
„Voia votul pe degeaba”
George Simion a susținut că i s-a cerut, în esență, sprijinul parlamentar fără ca AUR să facă parte din viitoarea majoritate.
„Voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie parte a guvernării, fără ca AUR să fie parte a puterii. Ori asta nu se poate întâmpla. Pentru că eu nu sunt întors cu cheița, nu sunt de la păduri”, a spus liderul AUR.
Simion: „La ora 21:15 m-a sunat un consilier prezidențial”
Potrivit liderului AUR, apelul ar fi venit cu doar 15 minute înainte de expirarea ultimatumului pe care îl dăduse președintelui Nicușor Dan.
„M-a sunat un consilier prezidențial. M-a sunat la 9:15 minute, dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte a puterii. «E un lucru bun ca voi să votați», mi-a spus”, a declarat Simion.
Acesta nu a precizat despre ce consilier prezidențial este vorba.
Liderul AUR a mai afirmat că ulterior au existat și informații potrivit cărora el i-ar fi promis președintelui susținerea Guvernului.
„Și după aia vine Sorin Grindeanu și, în mod mincinos, îi zice lui Gigi Becali: «Simion i-a promis președintelui»”, a spus George Simion.
AUR a părăsit sala înaintea votului
Înaintea ședinței de plen, George Simion îi ceruse președintelui Nicușor Dan să ofere până la ora 21:30 „clarificări” privind poziția sa față de o eventuală susținere din partea AUR.
Cum aceste clarificări nu au venit, liderul AUR le-a cerut parlamentarilor partidului să părăsească sala de plen, pe care a numit-o „sala trădării”.
Guvernul Adrian Veștea nu a reușit să obțină numărul de voturi necesar pentru a fi învestit.
Reacția Palatului Cotroceni
După declarațiile lui George Simion, Administrația Prezidențială a transmis că președintele Nicușor Dan nu are cunoștință despre o astfel de conversație și că este exclus să fi mandatat vreun consilier pentru negocieri politice.
„Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion. Este exclus ca șeful statului să fi mandatat vreun consilier să poarte discuții cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități parlamentare”, a transmis Palatul Cotroceni pentru Digi24.
-
Editorialacum 9 oreEDITORIAL | Șahul de la Cotroceni: Cum a transformat Nicușor Dan „criza premierului” într-o lecție de branding politic
-
Editorialacum 14 oreAI-ul nu mai este viitorul comunicării politice. Este prezentul.
-
Editorialacum 15 oreLaura Codruța Kovesi e așteptată în Grecia la Instanța Supremă: Bătălia… bătăliilor se dă contra a trei procurori
-
Editorialacum 15 oreUn profesor de la UBB dezvăluie strategia AUR în jocurile pentru un nou guvern: Puteau să își instaleze președinte interimar
-
Politica la ziacum 9 orePropunere în Parlament: Dispare obligația de a prezenta certificatul de căsătorie la diverse instituții. Doar în situații speciale va mai fi solicitat
-
Politica la ziacum 11 oreCCR a respins legea care ar fi redus conținutul motivării hotărârilor judecătorești: Curtea invocă dreptul la un proces echitabil
-
Liberaliacum 15 oreDan Motreanu: „Putem vota un guvern minoritar PSD, dar PNL va rămâne în opoziție”
-
Politica la ziacum 10 oreCCR dă undă verde legii care poate debloca hidrocentrale în zone protejate. Sesizarea lui Nicușor Dan, respinsă
