Politica la zi
PSD, împărțit pe tema colaborării cu AUR? Rareș Hopincă, după declarațiile lui Sorin Grindeanu: „S-ar putea să avem nevoie de voturile lor”
Primarul PSD al Sectorului 2, Rareș Hopincă, a declarat marți că România are nevoie urgentă de un guvern cu puteri depline și a susținut că actualul blocaj politic trebuie depășit prin negocieri între partidele parlamentare.
În contextul consultărilor convocate de președintele Nicușor Dan pentru desemnarea unui nou premier după eșecul Guvernului Veștea, edilul social-democrat a afirmat că liderul PSD, Sorin Grindeanu, ar putea strânge sprijinul necesar pentru formarea unei majorități.
Rareș Hopincă a făcut apel la reluarea dialogului între partidele politice și la depășirea conflictelor care au blocat până acum formarea unei majorități.
„Abordarea pare a fi, cel puțin la o primă vedere, una serioasă. De altfel, cred că imperativul momentului este ca toți oamenii politici, indiferent de tabăra în care s-au situat până acum, să-și reseteze cumva punctele de plecare, pentru că este obligatoriu să ajungem la un acord și este obligatoriu să avem un guvern cu puteri depline, investit cât mai repede”, a declarat acesta, la Digi24.
„Sorin Grindeanu poate coagula o majoritate”
Primarul Sectorului 2 a afirmat că PSD este pregătit să își asume guvernarea și inclusiv funcția de prim-ministru.
„Suntem pregătiți să ne asumăm guvernarea, suntem pregătiți să ne asumăm și poziția de prim-ministru, dar este obligatoriu să identificăm o majoritate parlamentară. (…) Având în vedere pozițiile publice exprimate astăzi, cred că Sorin Grindeanu poate coagula o majoritate”, a continuat edilul.
Declarația vine în contextul în care, potrivit informațiilor apărute în spațiul public, numele lui Alexandru Nazare este luat din nou în calcul pentru funcția de premier.
Hopincă: „A vorbi despre un partid că este extremist e o linie periculoasă”
Una dintre cele mai importante declarații ale liderului PSD a vizat relația cu AUR și modul în care formațiunea este descrisă în dezbaterea publică.
„Cred că s-a uzitat foarte mult de o serie de epitete care nu întotdeauna au fost acoperite de realitate. Nu cred în generalizări. Dar a vorbi despre un partid că este extremist deja cred că e o linie periculoasă care s-a trecut de prea multe ori. Sunt decizii pentru România unde s-ar putea să avem nevoie inclusiv de voturile AUR. Nu cred că face bine în acest moment să escaladăm tensiunea pe scena politică”, a spus el.
Nu este primul lider care face o asemenea declarație. Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat marți seară că social-democrații au greșit atunci când au exclus din start orice formulă de guvernare alături de AUR. „AUR ce are? Românii au votat 20% AUR. Sunt reprezentanții a 20% dintre români. (…) PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR”, a afirmat Stănescu.
PSD exclude susținerea unui guvern fără social-democrați
Întrebat despre posibilitatea unui executiv format din PNL, USR și UDMR, edilul PSD a respins categoric această variantă: „PSD nu ar putea vota un astfel de guvern și, de altfel, președintele Grindeanu a precizat public acest lucru.”
Hopincă a afirmat că obiectivul PSD a fost refacerea coaliției pro-europene care a funcționat până acum.
„A fost o prioritate pentru noi să reconstruim coaliția pro-europeană care a funcționat până în acest moment. Din păcate, din cauza unor orgolii exacerbate, nu s-a putut”, a mai spus acesta.
În opinia primarului Sectorului 2, actuala situație politică impune formarea unui guvern politic, nu a unuia tehnocrat.
„Cred că am trecut deja printr-un astfel de scenariu și nu cred că mai avem timp să mai încercăm astfel de scenarii. Opinia mea personală este că e nevoie de un guvern politic”, a conchis Hopincă.
Grindeanu: „Cu AUR, nu”
Sorin Grindeanu spune, după consultările de marți cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să formeze un guvern care să intre cât mai rapid în funcție, dar nu cu AUR.
„E vorba de angajamente internaționale, e vorba de PNRR, este vorba de SIFE, este vorba de economie și de aceea PSD au înțeles să sprijine și ieri un guvern prezentat în Parlament. De asemenea, am înțeles să găsim sau să venim rapid cu soluții. PSD l-a anunțat astăzi pe președintele României că este gata să își asume guvernarea. De asemenea, acest lucru l-am spus și la întâlnirile anterioare, așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD este, așa cum am spus, gata să formeze un guvern. Un guvern care, urmare acestor discuții pe care președintele le va avea, să intre cât mai rapid în funcție”, a spus Sorin Grindeanu.
Grindeanu a mai spus că „aceste jocuri politice pentru menținerea unora sau altora în funcții” trebuie să înceteze,
„Așteptăm, așa cum am spus, finalul acestor consultări, iar PSD rămâne partidul cel mai mare din Parlament, cel care își dorește să fie partea unei soluții, a oferit soluția astăzi și sper să avem cât mai repede votat în Parlament”, a mai declarat Sorin Grindeanu.
Întrebat dacă va face o majoritate cu AUR, Sorin Grindeanu a răspuns: „Nu! Cu AUR, nu”.
Politica la zi
„Nicușor trădător”. După protestul din Piața Victoriei și atacul Anei Blandiana, președintele răspunde criticilor: „Înțeleg foarte bine responsabilitatea mandatului”
Președintele Nicușor Dan a reacționat miercuri seară la acuzațiile lansate în ultimele zile la adresa sa, după protestele din Piața Victoriei și criticile venite inclusiv din partea unor personalități publice care îl acuză că s-a îndepărtat de promisiunile din campania electorală.
Șeful statului a respins ideea că și-ar fi abandonat principiile și a susținut că toate deciziile pe care le ia sunt motivate de interesul public și de responsabilitatea funcției pe care o ocupă.
Nicușor Dan: „Sunt o persoană care are istorie de 20 de ani”
„Sunt o persoană care are istorie de 20 de ani, da? Și în momentul în care iau niște decizii cred că toată lumea trebuie să fie convinsă că deciziile astea sunt luate în mandatul pe care l-am obținut și pentru binele României. Uneori este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecințe negative în pasul 2. Ăsta este modul meu de a fi. Vreau să-i asigur pe toți că înțeleg foarte bine responsabilitatea mandatului”, a declarat Nicușor Dan, aflat la Cluj.
Mii de oameni au protestat în Piața Victoriei
Declarațiile președintelui vin după manifestația organizată vineri seară în Piața Victoriei, sub sloganul „E nevoie să apărăm democrația”.
La protest au participat câteva mii de persoane, care au scandat mesaje precum „Nicușor trădător”, „PSD – ciuma roșie” și au criticat sistemul judiciar, dar și negocierile politice din ultimele săptămâni privind formarea noului guvern.
Protestatarii au acuzat ceea ce au numit „capturarea justiției” și au cerut respectarea promisiunilor asumate în campania electorală.
Ana Blandiana: „Acționează ca un trădător al propriilor idei”
Printre participanții la manifestație s-a aflat și poeta Ana Blandiana, una dintre cele mai cunoscute voci ale societății civile și fostă disidentă anticomunistă. Într-un interviu acordat HotNews, aceasta a lansat critici dure la adresa președintelui.
„Acționează ca un trădător al propriilor idei. Este clar că merge, cu fiecare pas și se adâncește împotriva propriilor lui idei din campania electorală și din viața lui de până atunci.
Nu-mi cereți să spun de ce, pentru că chiar nu înțeleg. Iar acest mister toxic este îngrozitor, iar felul în care în ultimele zile sunt atacați cei care au încercat să se țină de cuvânt și să respecte regulile, felul în care sunt inculpați oameni din guvern dovedește într-un mod sfâșietor, aș zice, faptul că aveau dreptate și că de asta le era frică de ei.
Vor să-i distrugă pentru că în felul lor de a face în sfîrșit dreptate și curățenie și de a încerca să eradicheze corupția în sfârșit a fost resimțit de către cei care au puterea în România ca un pericol real și folosesc absolut toate mijloacele printre care minciuna și manipularea”, a spus Blandiana.
Politica la zi
Revoltă în PNL după jocul lui Bolojan cu PSD: Le mai dai cașcaval șobolanilor?
Vladimir Petruț, primarul liberal al orașului Cavnic, îl acuză pe Ilie Bolojan că se contrazice în privința PSD, după ce liderul PNL a folosit imaginea „șobolanilor” descoperiți în „cămara statului”, dar acum ar accepta varianta ca social-democrații să preia din nou guvernarea.
Primarul PNL al orașului Cavnic, Vladimir Petruț, lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan, pe fondul tensiunilor din jurul formulei de guvernare și al scenariilor privind revenirea PSD la Palatul Victoria.
Într-o postare pe Facebook, edilul liberal ironizează metafora folosită anterior de Bolojan, care afirmase că, atunci când a „deschis cămara statului”, a găsit „șobolani” care rod proviziile și că a pus lumina pe ei. Declarația lui Bolojan a fost interpretată ca o trimitere la interesele deranjate de reformele din zona companiilor de stat și de criticile venite dinspre PSD.
Primar PNL către Bolojan: „Le mai dai cașcaval?”
Vladimir Petruț susține că Ilie Bolojan nu poate, pe de o parte, să vorbească despre „șobolani” în sistem, iar pe de altă parte să accepte ca PSD să primească din nou controlul guvernării, fie și pentru o perioadă limitată.
„Ilie Bolojan ne spunea cu ceva timp în urmă că a găsit șobolanii în cămară. Păi ce faci acum? Iroși pe șobolani să conducă încă șase luni țara? Păi dai să administreze încă șase luni țara? Sau să înțelegem că becul aprins în cămară nu era pentru șobolanii PSD?”, a transmis primarul din Cavnic.
Edilul insistă că formularea nu îi aparține, ci reia termenii utilizați chiar de liderul liberal.
„Atenție, eu nu spun că sunt șobolani. Tu ai spus. Dar totodată nu înțeleg cum, Doamne, tu propui să se dea guvernarea țării în continuare la șobolani. Adică să înțeleg, le mai dai cașcaval?”, a adăugat Vladimir Petruț.
„Te contrazici singur?”
Petruț susține că Bolojan ar trebui să explice liberalilor dacă PSD este, în logica propriului discurs, problema pe care pretinde că a scos-o la lumină sau partenerul căruia PNL îi poate lăsa din nou administrația centrală.
„Păi, Ilie Bolojan, te contrazici singur? Păi dă-le niște detalii, că noi nu mai înțelegem nimic. Au fost sau nu au fost șobolanii în cămară?”, mai spune primarul.
Atacul vine în contextul discuțiilor politice despre posibile formule de guvernare după blocajele din coaliție. PNL, USR și UDMR au discutat variante fără PSD, dar, în lipsa unei majorități, PNL și UDMR ar putea accepta ca PSD să încerce formarea unui guvern monocolor.
Petruț, un critic vechi al lui Bolojan din interiorul PNL
Vladimir Petruț nu este la primul atac la adresa lui Ilie Bolojan. Primarul din Cavnic s-a remarcat în ultimele luni prin critici repetate la adresa liderului liberal, inclusiv pe tema relației cu PSD și a rotativei guvernamentale.
În ianuarie, Petruț a susținut public că Bolojan le-ar fi transmis unor primari liberali că „nu va fi niciun premier PSD la rotativă”, deși acordul politic al coaliției prevedea ca PSD să dea premierul în perioada aprilie 2027 – decembrie 2028.
Edilul din Cavnic are, la rândul său, un traseu politic cu legături vechi cu PSD. El a fost anterior membru PSD, partid din care a fost exclus în 2019, după ce devenise unul dintre contestatarii lui Liviu Dragnea, iar ulterior a trecut la PNL.
Politica la zi
George Simion susține că a fost sunat de un consilier prezidențial înaintea votului pentru Guvernul Veștea: ‘Voiau votul pe degeaba’/ Reacția Palatului Cotroceni
Liderul AUR, George Simion, susține că, în seara votului din Parlament pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de un consilier prezidențial care i-ar fi transmis că „este un lucru bun” ca parlamentarii AUR să voteze noul Executiv.
Declarațiile au fost făcute de Simion în emisiunea „Marius Tucă Show” de la Gândul, unde liderul AUR a povestit ce s-a întâmplat în culisele negocierilor din ziua votului.
Simion: „Am primit zeci de telefoane. Ni se spunea că Nicușor vrea ca noi să votăm”
George Simion a afirmat că, încă de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, a primit numeroase apeluri din partea unor persoane care susțineau că sunt conectate la centrele de putere.
„Pe tot parcursul zilei de luni, de duminică seara și pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la Palatele Cotroceni, Victoria și așa mai departe, în care ni se spunea: «Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern»”, a declarat George Simion.
Liderul AUR spune că a avut însă alte informații și că nu a crezut mesajele transmise pe diferite canale.
„Ne-au sunat mai mulți oameni importanți, care spuneau că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat. Eu aveam alte date. Cred și sunt convins că datele mele erau bune, nu ceea ce mi se spunea mie la telefon”, a afirmat acesta.
„Voia votul pe degeaba”
George Simion a susținut că i s-a cerut, în esență, sprijinul parlamentar fără ca AUR să facă parte din viitoarea majoritate.
„Voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie parte a guvernării, fără ca AUR să fie parte a puterii. Ori asta nu se poate întâmpla. Pentru că eu nu sunt întors cu cheița, nu sunt de la păduri”, a spus liderul AUR.
Simion: „La ora 21:15 m-a sunat un consilier prezidențial”
Potrivit liderului AUR, apelul ar fi venit cu doar 15 minute înainte de expirarea ultimatumului pe care îl dăduse președintelui Nicușor Dan.
„M-a sunat un consilier prezidențial. M-a sunat la 9:15 minute, dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte a puterii. «E un lucru bun ca voi să votați», mi-a spus”, a declarat Simion.
Acesta nu a precizat despre ce consilier prezidențial este vorba.
Liderul AUR a mai afirmat că ulterior au existat și informații potrivit cărora el i-ar fi promis președintelui susținerea Guvernului.
„Și după aia vine Sorin Grindeanu și, în mod mincinos, îi zice lui Gigi Becali: «Simion i-a promis președintelui»”, a spus George Simion.
AUR a părăsit sala înaintea votului
Înaintea ședinței de plen, George Simion îi ceruse președintelui Nicușor Dan să ofere până la ora 21:30 „clarificări” privind poziția sa față de o eventuală susținere din partea AUR.
Cum aceste clarificări nu au venit, liderul AUR le-a cerut parlamentarilor partidului să părăsească sala de plen, pe care a numit-o „sala trădării”.
Guvernul Adrian Veștea nu a reușit să obțină numărul de voturi necesar pentru a fi învestit.
Reacția Palatului Cotroceni
După declarațiile lui George Simion, Administrația Prezidențială a transmis că președintele Nicușor Dan nu are cunoștință despre o astfel de conversație și că este exclus să fi mandatat vreun consilier pentru negocieri politice.
„Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion. Este exclus ca șeful statului să fi mandatat vreun consilier să poarte discuții cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități parlamentare”, a transmis Palatul Cotroceni pentru Digi24.
-
Editorialacum 9 oreEDITORIAL | Șahul de la Cotroceni: Cum a transformat Nicușor Dan „criza premierului” într-o lecție de branding politic
-
Editorialacum 14 oreAI-ul nu mai este viitorul comunicării politice. Este prezentul.
-
Editorialacum 15 oreLaura Codruța Kovesi e așteptată în Grecia la Instanța Supremă: Bătălia… bătăliilor se dă contra a trei procurori
-
Editorialacum 15 oreUn profesor de la UBB dezvăluie strategia AUR în jocurile pentru un nou guvern: Puteau să își instaleze președinte interimar
-
Politica la ziacum 9 orePropunere în Parlament: Dispare obligația de a prezenta certificatul de căsătorie la diverse instituții. Doar în situații speciale va mai fi solicitat
-
Liberaliacum 15 oreDan Motreanu: „Putem vota un guvern minoritar PSD, dar PNL va rămâne în opoziție”
-
Politica la ziacum 11 oreCCR a respins legea care ar fi redus conținutul motivării hotărârilor judecătorești: Curtea invocă dreptul la un proces echitabil
-
Politica la ziacum 15 ore„Nu a dansat nimeni pe masă”. Dominic Fritz (USR) dezvăluie atmosfera de la consultările cu Nicușor Dan
